Turistické cíle

Venezuela, to není jen moře, ostrovy a koupání. Je to také turistika, historie a překrásná architektura. V každé lokalitě, v každém místě a městě je něco zajímavého k vidění. Pojďme se podívat na ty nejznámější turistické lokality.

Venezuelské vodopády
Venezuelské vodopády

Caracas

Caracas je hlavní město Venezuely. Je to pulzující město, metropole, kde žije přes pět milionů obyvatel. Celé město se rozkládá na ploše okolo 78 km2 a je zde opravdu mnoho k vidění, i ve mně zanechal Caracas vzpomínky na celý život. Je to moderní velkoměsto s veškerými vymoženostmi, jakými jsou luxusní restaurace, hotely, luxusní a značkové obchody a zábavní centra. Toto ostře kontrastuje s předměstím Caracasu, kde se setkáte s chudobou a špínou. Domy na okrajích Caracasu jsou situovány do prudkých kopců a liší se většinou jen svou barvou, architektonicky to jsou všechny nachlup stejné kostky. Pokud ale v těchto domech najdete zalíbení, uvědomíte si, že tuto místní architekturu můžeme srovnat s našimi sídlišti. Takto jsou zde tyto nalepené betonové kostky chápány. Jsou různé barevné, některé úplně holé. Samozřejmě, Caracas je významným politickým, vzdělávacím a kulturním střediskem Venezuely, které určitě nemůžete vynechat.

Památky a zajímavosti

V Caracasu se nachází mnoho zajímavých míst a budov. Jednou z nejvýznamnějších budov je asi rodný dům Simóna Bolívara. Simón Bolívar, zmíněný také v kapitole o historii, je považován za osvoboditele Venezuely, kde je proto velmi uctívanou historickou osobností. Narodil se 24. července právě v tomto domě, kde je dnes muzeum uniform, standart a zbraní. V pokojích se nachází úžasné malby vyobrazující slavné bitevní scény a události. Například zde visí obraz, jež nám ukazuje průběh bitvy u Carabobo. K vidění je zde také rakev, ve které byly převezeny Bolívarovy ostatky z Kolumbie. K Simónu Bolívarovi se váže také Bolívarovo náměstí. Venezuela je sice rozmanitá země plná kontrastů, všechny obyvatele ale spojuje obdiv osvoboditeli Simónu Bolívarovi. V Caracasu je mnoho míst věnovaných Bolívarovi, náměstí patří k těm nejcennějším. Poznáte jej podle jeho sochy přímo ve středu náměstí. Navštivte také kapli Bolívarovy rodiny, městskou radnici nebo Caracaské muzeum, jež znázorňuje vývoj města. Pokud Vás umění zajímá a chtěli byste se dozvědět něco o kolonizaci Venezuely, navštivte Muzeum koloniálního umění, jež se nachází v panství Quinta de Anauco uprostřed opečovávaných zahrad. Zdejší expozice se skládá z nádherných zrekonstruovaných pokojů s dobovým nábytkem, uměleckými předměty a dalšími dobovými památkami.

Pro obdivovatele architektury se jako pravý cíl prohlídky města jeví Capitolio Nacional. Nachází se přímo uprostřed města, určitě jej nepřehlédnete. Národní kapitol je obrovská stavba se zlatými kopulemi a nadokenními štíty. Kapitol pochází ze sedmdesátých let devatenáctého století a dal jsi vystavět Guzmán Blanco. Nejnavštěvovanější částí je Salón Elíptico je hala zdobená freskami a portréty slavných osobností. Na všech stěnách se nacházejí další malby, které nám podávají svědectví o boji Venezuely za nezávislost. Architektonicky zajímavý je také Panteón Nacional. Dá se říci, že je to nejvíce ceněná budova v celé Venezuele. Nachází se v centru, pár bloků od Bolívarova náměstí. Je to majestátný kostel s několika loděmi. Hlavní loď je tradičně věnována Simónu Bolívarovi, u oltáře je umístěn impozantní sarkofág. Toto místo si nenechte ujít, čeká Vás ohromující zážitek, ta majestátnost a historická atmosféra Vás naprosto ohromí.

Pokud se chcete trochu pobavit a přitom poznat tu pravou metropoli, vydejte se do hlavního městského parku, ale nenechte se oklamat myšlenkou na stromy, louky a trávu. Není park, jako park. Centrální park je asi půldruhého kilometru dlouhá vycházka, jež začíná u Bolívarova náměstí a končí v moderní části Caracasu. Celá promenáda v sobě soustřeďuje kulturní a zábavní střediska Caracasu. Jsou zde kina, muzea, divadla nebo úžasná vyhlídková věž Mirador de la Torre Oeste. Určitě navštivte Museo de Arte Contemporáneo, což je jedno z nejlepších muzeí moderního umění v Jižní Americe. Pět podlaží expozice v šestnácti velkých sálech, to mluví za sebe. Třešničkou na dortu je výstava stovky rytin světoznámého italského malíře Pabla Picassa.

Také divoká latinskoamerická příroda má zde své zastoupení, a to v podobě Národního přírodního parku El Ávila. Pak se rozprostírá na devadesáti kilometrech zelených hor a luk severně od Caracasu, který odděluje od moře. Je to místo vhodné pro turistiku, turistické stezky dosahují délky až 200 kilometrů. Oblíbené jsou také výšlapy na Pico Naiguáta. Národní park El Ávila se pyšní rozmanitou florou a také faunou. Můžete se zde setkat s opicemi, papoušky, hady a občas sem zavítá také lev. Dojem z parku trochu kazí výhled na Caracas ponořený do oblaku smogu a prachu.

V okolí Caracasu se nachází malé městečko, v podstatě předměstí El Hatillo. Pokud ještě nemáte dost a chcete vidět víc z krásné koloniální architektury, určitě sem zavítejte. Dochovaly se zde zbytky koloniální architektury v podobě zrekonstruovaných domů jasných a zářivých barev. I když El Hatillo leží asi 15 kilometrů od centra Caracasu, i zde naleznete mnoho kaváren, restaurací, butiků a galerií. Mezi další zajímavosti v okolí Caracasu patří město San Francisco de Yare, jež leží asi 70 kilometrů jihovýchodně od Caracasu. Každoročně se zde konají oslavy Tančících ďáblů, při kterých vycházejí do ulic tanečníci v úžasných dračích maskách a hrají na bubny. K tomu jim hraje skvělá latinskoamerická hudba a Vás to donutí tančit a poddat se atmosféře. Opravdu skvělý zážitek.

Colonia Tovar

Asi šedesát kilometrů od Caracasu se nachází krásné horské město Colonia Tovar. Je to velmi zajímavé místo ve výšce 1 800 metrů nad mořem. Město založili němečtí osadníci v devatenáctém století a až do roku 1963, kdy zde bylo postavena silnice vedoucí z Caracasu, to bylo izolované a nepřístupné místo. Od té doby Colonia Tovar slouží jako malebné turistické městečko v horách s krásnou koloniální architekturou a zbytkem německého vlivu. Ten se projeví, pokud zde zůstanete na noc a dáte si pravou německou večeři, nakoupíte skvělý křupavý žitný chleba a nějaké ty uzeniny. Přes týden město žije svým klidným životem a ožívá až o víkendu, kdy zde pravidelně pár turistů zavítá

Andělské vodopády

Andělské vodopády jsou jedním z největších lákadel venezuelského vnitrozemí a právem. Se svou výškou 979 metrů jsou těmi nejvyššími vodopády na celém světě, což je opravdu úžasné. Nacházejí se v Národním parku Canaima a padají impozantní silou z Guianských vrchů. Národní park Canaima je ráj exotiky, bujných deštných pralesů a hor. Žije zde také indiánský kmen Pemon, se kterým se na své cestě parkem jistě setkáte. Jsou to velmi vlídní lidé, kteří se živí řemeslnou výrobou a pěstováním plodin. Zdejší děti, jejichž překrásné tváře se na Vás budou usmívat, Vás donutí zamyslet se nad smyslem našeho uspěchaného života a honbou za bohatství. Tito lidé mají jen své přístřešky, řemeslnou zručnost a pár bolívarů. Všeho co mají si ale váží a žijí poklidně v souladu s okolní přírodou. Pokud sem zavítáte, můžete doopravdy říci, že jste poznali Venezuelu.

Salto Aponguao

Andělský vodopád není jediným významným vodopádem Venezuely. Za zmínku a návštěvu stojí také Salto Aponguao - překrásný vodopád, jež se nachází v oblasti Gran Sabana. Dostanete se k němu lodí, a pokud překonáte několik kilometrů chůze, objeví se před Vámi 105 metrů vysoký Salto Aponguao, v jehož vodách se můžete také vykoupat.

Stolová hora Roraima

Stolová hora Roraima se nachází na hranicích Venezuely s Guyanou a Brazílií. Je to hora o rozloze 280 km2. Pořádají se pětidenní expedice na vrchol této stolové hory, kde Vás čeká úchvatný pohled. Daří se zde rozmanitým rostlinám a živočichům a na některých místech můžete spatřit růžový písek.

Río Orinoco

Río Orinoco je velmi oblíbeným cílem turistů. Třetí nejdelší řeka Jižní Ameriky a její okolí patří k opravdovým venezuelským skvostům. Celý tok řeky je obklopen tajemným a divokým deštným pralesem, kde žijí lidé z kmene Warao. Jsou to vlídní lidé živící se rybolovem a drobnými řemeslnými pracemi. Místní děti se s Vámi vždy velmi rádi vyfotí a jejich zvídavé a usměvavé tváře ve Vás zanechají nezapomenutelné vzpomínky. Na dolním toku řeky Orinoco se nacházejí proslavené vodopády s tím nejslavnějším Salto Angel. Žádný návštěvník Venezuely by si tento zážitek neměl nechat ujít. Čeká na Vás úžasná podívaná a přelet okolo toho nejvyššího vodopádu na světě. Chladná pára obklopující vodopád Vás obklopí jako hustá peřina a jakmile z ní vyletíte, naskytne se Vám nádherný výhled na 979 metrů vysoký Andělský vodopád.

Gran Sabana

Na jihovýchodě země, nedaleko Andělského vodopád, se nachází úchvatná oblast: národní park Gran Sabana. Je znám především díky svým bohatým diamantovým dolům a také nádherným vodopádům Danto a Santa Elena. Pokud byste chtěli zažít něco extrémnějšího a divočejšího, vydejte se na třídenní výstup na vrchol hory stolové Roraima nebo navštivte kousek divoké džungle.

Další národní parky

Mezi další národní parky Venezuely patří Sierra Nevada de Mérida, potápěčské centrum Tucacas nebo jeskynní systém Cueva del Guácharo.

Pokud cestujete do Venezuely, pak očekáváte i krásu a panenskou čistotu pobřeží Karibiku. Ano, Karibské moře je největším lákadlem této rozmanité země. Dlouhé pláže, kokosové palmy a průzračné moře. To vše zde na Vás čeká v podobě ostrovů, jako jsou Isla de Margarita, Isla de Coche nebo Los Roques.