Doprava

Cesta do Venezuely

Venezuela se nachází na úplném severu Jižní Ameriky, je tedy jasné, že nejpohodlnějším dopravním prostředkem bude letadlo. Máte více možností. Nejméně cestování si užijete, pokud poletíte státní linkou z Prahy do Frankfurtu nad Mohanem a odtud potom se společností Lufthansa přímo na ostrov Isla de Margarita nebo do Caracasu. Cesta z Prahy do Frankfurtu zabere necelou hodinu a pak už Váš čeká dvanáctihodinový let do Venezuely.

Problémem je, pokud na Vaši letenku nemůžete cestovat přímo do místa určení. Pak je nutný přestup v Caracasu, odkud vedou další vnitrostátní linky na ostrov Isla de Margarita, Los Roques, Mérida a podobně. Nejrozšířenější leteckou společností je Condor, tím většinou poletíte zpět.

Levnější letenku seženete v případě, pokud využijete služeb letiště ve Vídni a do Vídně přicestujete například automobilem. Letenka v tomto případě vychází až o pár tisíc levněji. Letiště je zde sice menší, ale bezcelní zóna samozřejmě nechybí. Po svých se můžete dopravit také na letiště do Frankfurtu, ale počítejte s nemalou částkou za benzín.

Let do Venezuely trvá většinou 11 až 12 hodin, přičemž se dostanete do země s pětihodinovým časovým posunem zpět. V jarních měsících se tento časový posun prodlužuje na šest hodin.

Pokud byste chtěli cestovat lodí, můžete. Po vodě ale můžete cestovat jen mezi ostrovy v Karibiku.

Doprava ve Venezuele

Pokud chcete více cestovat a nemáte s sebou svůj automobil, můžete využít služeb půjčoven automobilů. Není to ale žádná levná záležitost. Půjčovné se pohybuje okolo 130 dolarů na den. Kvalita silnic není příliš vysoká, místní řidiče si většinou jezdí, jak chtějí, proto budete zpočátku možná vyděšeni, ale vše se dá zvládnout. S policejními kontrolami se moc nesetkáte, ale pokud ano, můžete očekávat také prohlídku vozu, je to zcela běžná záležitost. Pokud budete ve Venezuele řídit automobil, je třeba mít platný evropský řidičský průkaz. Pozor, žádné kopie! Je třeba mít u sebe originál.

Velmi pozitivním artiklem ve Venezuele je cena benzínu, která se pohybuje okolo dvou až tří korun za litr. Není to skvělé?

Využijete – li hromadnou dopravu, nesnažte se vyčíst čas odjezdu v jízdních řádech. Autobusy jezdí v orientačních časech, zato Vás vysadí, kdekoliv chcete. Samozřejmě za větší jízdné. Jedině v Caracasu využijete moderní metro. Výhodným dopravním prostředkem jsou taxi. Cena je poměrně levná a, pokud se Vám bude zdát nadsazená, zajisté se s řidičem domluvíte.

Asi nejlepším dopravním prostředkem je loď a to především, pokud trávíte dovolenou na ostrově nebo u moře. Nabízí se Vám tak možnost prozkoumat ty nejkrásnější pláže a zátoky, skály a ostrovy.