Příroda

Venezuela je barevná a divoká země s úchvatnou přírodou, která z ní dělá cíl turistiky, relaxace a sportovního vyžití. Bělostné pláže, křišťálové moře, bujné pralesy, vodopády a impozantní pohoří a kokosové palmy, to vše naleznete ve Venezuele! Pojďme si spolu ukázat ty nejkrásnější přírodní skvosty Venezuely a charakterizovat si její přírodní podmínky.

Celá oblast Venezuely je přiměřeně pokryta vzrostlými a bujnými lesy. Velkou část území zabírá Guayanská vysočina a planina Llanos. Tou protéká třetí nejdelší řeka Jižní Ameriky Rio Orinoco. Na území Venezuely se nacházejí také rozsáhlá jezera, největší je jezero Maracaibo, které láká nejen svou rozlohou, ale také nádherným okolím. Úplně na jihu jezera se nacházejí Kordillerské Andy i s nejvyšší horou Venezuely Pico Bolívar, jejíž hřebeny protínají modré nebe až do výšky 5007 metrů nad mořem.

Venezuelská příroda
Venezuelská příroda

Tímto ale přírodní zajímavosti nekončí. Na území Venezuely se nacházejí rozsáhlé plošiny, jež jsou domovem různých exotických rostlin a zvířat, bažinaté louky páramos a také nádherná pohoří, kolem jejichž impozantních vrcholků krouží kormoráni nebo supi.

Río Orinoco

Třetí nejdelší řeka Jižní Ameriky a její okolí patří k opravdovým venezuelským skvostům. Celý tok řeky je obklopen tajemným a divokým deštným pralesem, kde žijí lidé z kmene Warao. Jsou to vlídní lidé živící se rybolovem a drobnými řemeslnými pracemi. Místní děti se s Vámi vždy velmi rádi vyfotí a jejich zvídavé a usměvavé tváře ve Vás zanechají nezapomenutelné vzpomínky. Na dolním toku řeky Orinoco se nacházejí proslavené vodopády s tím nejslavnějším Salto Angel. Žádný návštěvník Venezuely by si tento zážitek neměl nechat ujít. Čeká na Vás úžasná podívaná a přelet okolo toho nejvyššího vodopádu na světě. Chladná pára obklopující vodopád Vás obklopí jako hustá peřina a jakmile z ní vyletíte, naskytne se Vám nádherný výhled na 979 metrů vysoký Andělský vodopád.

Gran Sabana

Na jihovýchodě, nedaleko Andělského vodopád, se nachází úchvatná oblast: národní park Gran Sabana. Je znám především díky svým bohatým diamantovým dolům a také nádherným vodopádům Danto a Santa Elena. Pokud byste chtěli zažít něco extrémnějšího a divočejšího, vydejte se na třídenní výstup na vrchol hory Roraima nebo navštivte kousek divoké džungle. Nachází se zde také velká přehrada Guri, která se může stát Vaším výletním cílem.

Andělské vodopády

Andělské vodopády jsou jedním z největších lákadel venezuelského vnitrozemí. Se svou výškou 979 metrů jsou těmi nejvyššími vodopády na celém světě, což je opravdu úžasné. Nacházejí se v Národním parku Canaima a padají impozantní silou z Guianských vrchů. Národní park Canaima je ráj exotiky, bujných deštných pralesů a hor. Žije zde také indiánský kmen Pemon, se kterým se na své cestě parkem jistě setkáte. Jsou to velmi vlídní lidé, kteří se živí řemeslnou výrobou a pěstováním plodin. Když přijdete do vesničky, kde tito lidé žijí, dech Vám vezmou místní děti. Jsou tak krásné a usměvavé. Budou si chtít s Vámi hrát, a také se vyfotit. Na turisty jsou již zvyklí, ale nenechají se jimi ovlivnit. Nyní trochu místní historie. Dle legendy jsou vodopády pojmenovány podle pilota Jamese Crowforda Angela. Ten se kdysi vydal se svým letadle prozkoumávat Ďábelské hory aby našel zlaté doly, ale bohužel, i se svým letadlem se zřítil.

Pohoří Andy

Tou nejatraktivnější částí And jsou hory Sierra Nevada de Mérida, na úplném severu pohoří. Je to dokonalé místo pro vysokohorské túry a odpočinek. Výhled na vrcholky mohutných hor, jež jsou stále pokryty sněhem, se stane jedinečným zážitkem. Obyvatelé zde žijí v malých barevných domcích a i v dnešní době stále dodržují své staré tradice. Při své vysokohorské túře nezapomeňte navštívit město Mérida, jež se nachází asi10 kilometrů od nejvyšší hory Venezuely Pico Bolívar. Horské město Mérida Vás okouzlí svou přívětivou atmosférou a malebným vzhledem. Malé hospůdky zde přímo vybízejí k ochutnání piva a místní lidé jsou rádi za každou novou tvář, se kterou by prohodili pár slov.

Guyana

Pohoří Guyana se rozkládá asi na polovině území Venezuely, především na jih od řeky Orinoko. Je to velmi známá, kdysi také obchodní oblast, a to díky rozsáhlým nalezištím diamantů a zlata. V místních vesničkách se setkáte s ojedinělou ukázkou koloniální architektury. Oblast Guyana v podstatě žije svým neměnným tradičním životem, proto má své nezaměnitelné kouzlo, dá se říci dotek historie.

Národní park Los Roques

Korálové souostroví Los Roques patří k nejlepším místům Venezuely, a to především pro milovníky potápění. Souostroví se skládá z dvaapadesáti menších ostrůvků, které Vás uchvátí svou osamělostí a čistotou. Souostroví se nachází asi 100 kilometrů východně od Isla de Margarita. Trvale osídlen je jen hlavní ostrov El Gran Roques, ostatní ostrovy se mohou chlubit naprostou nedotčeností a panenskou přírodou. Obrovské palmy zde lemují bílé pláže a teplé průzračné moře Vás naprosto okouzlí. Potápění zde dostává zcela jiných rozměrů, korálové útesy jsou neskutečně barevné a přítomnost korálových rybek tuto atmosféru jen dotváří. Nachází se zde asi 400 korálových ostrůvků, není to úžasné? Na Los Roques se můžete dopravit letadlem z Caracasu nebo z ostrova Isla de Margarita, což zabere necelou hodinu. Přistanete na hlavním ostrově Gran Roque a na další korálové ostrůvky se můžete dopravit vypůjčenou loďkou. Nyní už Vám nic nebrání v prozkoumávání tohoto malého ráje v Karibiku.

Pobřeží a pláže

Celé pobřeží Venezuely, omývané teplým Karibským mořem, je dlouhé asi 4 000 kilometrů. Je jasné, že Karibik je zde tou hlavní turistickou atrakcí a není divu. Pláže jsou zde opravdu kouzelné a mnohé z nich jsou stále zcela nedotčené. Rostou zde majestátné kokosové palmy, jejichž plody se přirozené válejí po pláži a vy tak můžete okusit chuť pravého karibského kokosu. Nejvyhledávanějším místem je zajisté ostrov Isla de Margarita, kde jsem strávila překrásné dva měsíce prázdnin. Je to velmi příjemný ostrov plný nádherných pláží, barů, hospůdek a krásné přírody. Mezi další vyhledávaná místa Venezuely patří korálové souostroví Los Roques, jež Vás okouzlí panenskou krásou pláží a moře, dále ostrovy Coche a Cubague, jež se v posledních letech stávají velmi oblíbenými cílovými destinacemi pro klidnou dovolenou s dětmi. Nacházejí se zde klidné, ale luxusně vybavené hotely, bary na pláži a především krásné pláže a moře.