Před odjezdem

Venezuela je exotická, a také daleká země. Je proto nutné nezapomenout na pár nezbytných náležitostí, se kterými bezpečně a bez problémů vycestujete.

Pro cestu do Venezuely za účelem turistiky Vám postačí platný cestovní pas. Musí být platný ještě alespoň půl roku po návratu z Venezuely. Obdobou víza je turistická karta, kterou obdržíte a vyplníte na palubě letadla, lodi nebo na hraničních přechodech. Tato turistická karta Vám umožní pohybovat se na území Venezuely až devadesát dní, ale ne déle!

La Isla Margarita
La Isla Margarita

Zdravotní péče a možná rizika

Venezuela není, co se týče rizik, nebezpečná země, ale jelikož je to země poměrně vzdálená a vyskytuje se zde zcela jiná fauna a flora, je dobré dbát také na zdravotní doporučení. Žádná očkování zde nejsou povinná, doporučuje se ale nechat se očkovat proti žluté zimnici, žloutence typu A a B, obrně, tyfu a tetanu. Všechna tato očkování jsou vhodná především tehdy, pokud se chystáte navštívit odlehlé oblasti Venezuely a také pralesy. Důležité jsou také repetenty a lék meflochin, protože Venezuela patří k zemím s výskytem malárie. Malárií jsou nejvíce zastiženy státy Bolívar, Korida, Monagas, Sucre a Barinas.

Dalším nepsaným pravidlem je konzumovat a využívat pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše a ovoce a zeleninu před požitím umýt tekoucí vodou. Velmi důležité je dodržovat pitný režim, a to díky stálému horku a vlhku. V podstatě to není nic nového, v každé neznámé zemi bychom měli dbát na svou bezpečnost a zdraví.

Se zdravotní péčí je to ale velmi odlišné. Existují zde soukromá a veřejná zařízení. Veřejná zařízení neposkytují péči na dobré úrovni, proto se raději obraťte na soukromé středisko, kde se ale musí za výkony platit, a to hotově! Platí zde, že pokud u sebe nemáte hotovost, ani platební kartu, prostě Vás neošetří. Uzavřete proto před svou cestou kvalitní cestovní a zdravotní pojištění, ať se vyhnete případným problémům a nedorozuměním.

Co si mohu dovézt a vyvézt?

Do Venezuely si můžete dovézt jakékoliv osobní věci, ani dovoz a vývoz valut není nikterak omezen. Platí zde ovšem přísný zákaz nepovoleného prodeje, a to nejen alkoholu a cigaret. Při cestě zpět si dávejte pozor na nepovolené vyvážení korálů a chráněných rostlin. Na letištích se provádějí namátkové kontroly se psy.

Velvyslanectví ČR ve Venezuele:
Embajada de la República Checa, Calle Los Cedros, Qta. Isabel,
Urbanización Country Club,
Caracas, 1060