Základní informace

Rozloha a obyvatelstvo: 26 milionů na 916 445 km2

Venezuela, jejíž oficiální název zní Bolívarovská republika Venezuela, se pyšní rozlohou 916 445 km2 a tímto se dostává na čtyřiatřicáté místo ve světě. Je to federativní republika, jež vznikla 5. července roku 1811. Tři procenta z této rozlohy zabírají vodní toky. Počet obyvatel se v posledních letech vyšplhal až k 26 milionům, což znamená 45. místo na světě. Hlavním městem republiky je známé město Caracas, kde žije přes pět milionů obyvatel.

Pláž Choroní
Pláž Choroní

Poloha: kontinent Jižní Amerika

Venezuela se nachází na samém severu divoké Jižní Ameriky. Pobřeží Bolívarovské republiky Venezuela omývá teplé a průzračné Karibské moře a obklopuje ji Brazílie, Kolumbie a Guyana. Právě tato poloha dělá z Venezuely vyhledávaný turistický cíl. Venezuela se, jako federativní republika, dělí na 23 samostatných států. Jsou to Amazonas, Anzoátengui, Apure, Aragua, Barinas, Bolívar, Carabobo, Cojedes, Delta Amacuro, Falcón, Guárico, Lara, Mérida, Miranda, Monagas, Nueva Esparta, Portuguesa, Sucre, Táchira, Trujillo, Vargas, Yaracuy, Zulia, Distrito Capital, což je Území hlavního města a Dependencias Federales, což je Federální dependence.

Státní zřízení: federativní republika

Hlavou republiky je již desátým rokem prezident Hugo Chávez Frías. Oficiálním jazykem Venezuely je samozřejmě španělština, ale není to jediný jazyk, jímž se na území mluví. Nachází se zde mnoho kmenů, jež žijí hluboko ve vnitrozemí nebo v pralese, kteří se dorozumívají svými domorodými jazyky.

Náboženství: římsko-katolická víra a domorodá náboženství

Co se týče náboženství, většina obyvatel vyznává římsko – katolickou víru, ke slovu se ale v dnešní době dostává také protestantská víra. Mnoho kmenů vyznává své vlastní náboženství a s ním spojené rituály a tradice. Proto je Venezuela tak zajímavá. Nikde není určeno, jakou víru lidé musí vyznávat, záleží pouze na jejich volbě a příslušenství. Ačkoliv zde není jen jedno náboženství, je třeba být taktní vůči všem náboženstvím. Je proto vhodné vyhnout se příliš vyzývavému oblečení, plavky se hodí opravdu jen na pláž. Vyspělá města jsou tolerantní vůči módě, ale na půdě kostelů, klášterů nebo chrámů se snažte nebýt příliš nápadní svým oděvem.

Měna: venezuelský Bolívar

Oficiální měnou Venezuely je venezuelský Bolívar. Českou korunu za Bolívar nelze měnit, je třeba provést směnu za americký dolar, a poté za Bolívar v oficiálním kurzu 1 USD za 1600 Bolívarů. Ceny ve Venezuele jsou většinou velmi příznivé, samozřejmě ale záleží na typu zboží. Cena benzínu, která se aktuálně pohybuje okolo tří korun za litr, je velmi příznivá, cena potravin Vás také příjemně překvapí. Ceny v restauracích se odvíjejí od kvality, lokace a nabízených pokrmů. Co je zde opravdu drahé, jsou různé druhy Whisky a kvalitního alkoholu. Ceny poskytovaných služeb, výletů a ubytování se pohybují ve velmi únosné míře, zde ale také platí, čím vyšší kvalita, tím vyšší cena. Pokud nejste nároční, vystačíte si i s 20 USD na den, pokud se chcete více rozšoupnout, nachystejte si alespoň 50 USD. Opět můžu říci z vlastních zkušeností, ve Venezuele se dá vyžít naprosto bez problémů. A nejen to, bez problémů se zde také pobavíte.

Bez problémů zde můžete platit platebními kartami MasterCard a Visa, a to v hotelech, restauracích a obchodech. Vaše peníze si můžete směnit samozřejmě v bankách, ale nabízejí se také autorizované směnárny pod názvem casa de cambio. Kromě hotovosti a platebních karet můžete využít také cestovní šeky Američan Express.

Charakteristické znaky Venezuely: atmosféra, tanec, řemeslo

Kontrasty mezi divokými městy plnými luxusních obchodů a chudinskými částmi jsou naprosto běžné. Báječní jsou venezuelští lidé. I ti nejchudší z nich, jež žijí na okraji měst v malých domcích, se na Vás usmívají, mávají a stále se usmívají. Neznají shon, stres, jsou spokojení s tím, co mají. A pokud mají svou rodinu a přátele, nechybí jim naprosto nic a už vůbec ne internet, luxus a městská zábava.

Asi nejtypičtějším suvenýrem je oblíbená houpací síť hamaka. Je velmi hojně využívaná v ubytovacích zařízeních, ale především místními lidmi. Je neskutečně pohodlná a velká! Nádherné jsou také dřevěné výrobky místních kmenů, vodní dýmky a originální korálky.

Dalším charakteristickým znakem je místní hudba, která mne vždy doslova roztančila. Již malé děti předvádějí na plážích a hřištích své divoké pohyby, hudbu a tanec mají doslova v krvi!

Napětí v zásuvkách je nižší, ne 220 voltů jako v Evropě, ale jen 120 voltů.